Nowa linia produktów Kaspersky: 2019

W zeszłym roku nasze produkty otrzymały wiele nagród, m.in. za to, że zajmowały pierwsze miejsce znacznie częściej niż jakiekolwiek inne rozwiązanie dla konsumentów. Dlaczego więc mielibyśmy jeszcze ulepszać tak wspaniałe produkty? Bo zawsze może być lepiej. Nasz produkt Kaspersky Internet Security 2019 i jego rodzeństwo są teraz jeszcze lepsze w wielu aspektach.

Szybkość

Chociaż nasze rozwiązania i tak działały bardzo sprawnie, teraz działają z szybkością błyskawicy. Przyspieszyliśmy niemal każdy proces, który odbywa się w naszych rozwiązaniach zabezpieczających dla konsumentów. Ponadto zużywają one mniej pamięci i innych zasobów. Szybciej przebiega także proces instalacji, a aktualizacje są pobierane niemal niezauważalne dla użytkowników.

Ochrona

Nasze produkty wykazywały najwyższy poziom wykrywania i najmniejszą liczbę fałszywych alarmów. W wersji 2019 są jeszcze lepsze i sprytniejsze. Teraz mogą na przykład monitorować żądania wysyłane do adresów IP: gdy plik lub proces próbuje uzyskać dostęp do serwera znanego jako szkodliwy, moduł Ochrona WWW wykryje i zablokuje to żądanie. To samo dotyczy żądań HTTP.

Technologia

Nowoczesne rozwiązania ochronne zwalczają szkodliwe programy przy użyciu wielu różnych technologii. Sygnatury wykrywają znane szkodliwe programy. Heurystyka — czyli reguły napisane przez analityków — wykrywa szkodliwe programy, które nie są jeszcze znane, ale zachowują się w sposób podobny do tych już znanych. Uczenie maszynowe potrafi rozróżnić pliki w oparciu o przykłady bez konieczności dużego wkładu ze strony programistów.

A teraz powiemy o naszym całkowicie nowej Analizie zachowań, która łączy to, co najlepsze ze świata analizy behawioralnej i uczenia maszynowego. Moduł ten potrafi proaktywnie wykrywać szerszy zakres zagrożeń. To coś więcej niż reguły analizujące zachowanie — opierając się na samych przykładach, funkcja ta może autonomicznie podejmować decyzje odnośnie ewentualnej szkodliwej natury, bez żadnej pomocy ze strony ekspertów ds. szkodliwych programów. Dodanie tego komponentu przenosi nas (i Was — naszych użytkowników) krok naprzód w walce z cyberprzestępcami.

Integracja

Microsoft Windows 10 ma wiele fajnych funkcji bezpieczeństwa, które działają jeszcze lepiej w połączeniu z dobrym rozwiązaniem antywirusowym. Dlatego zintegrowaliśmy z nimi nasze produkty. Teraz nasze rozwiązania korzystają z narzędzi wbudowanych w system Windows 10, aby jeszcze lepiej chronić przed różnymi rodzajami ataków (przechwycanie bibliotek DLL, używanie szkodliwych skryptów czy ataki, które wykorzystują nowy podsystem Linux dla systemu Windows 10). Chociaż jeszcze nie spotkaliśmy szkodliwych programów, które wykorzystywałyby podsystem Linux, wiemy, że wkrótce może się to zmienić.

Spójność

Począwszy od wersji 2019 nasze produkty domyślnie wykrywają i usuwają programy wyświetlające reklamy (ang. adware) — czyli traktują je jak szkodliwe programy. Oprogramowanie takie nie musi być szkodliwe, ale nigdy nie ma co do tego pewności. Zwykle denerwuje ono użytkowników, rozprasza ich, a ponadto może pobierać inne podobne programy lub pliki, które mogą mieć szkodliwą naturę. Poza tym potrafią robić wiele innych niebezpiecznych rzeczy, które są uciążliwe dla użytkowników; dlatego podjęliśmy decyzję, że adware musi być usuwane w sposób domyślny.

Wygoda

Użytkownicy muszą wiedzieć, że są chronieni — ale też muszą wiedzieć, gdy jest jakiś problem. Dlatego zmieniliśmy ikonę w zasobniku systemowym (dla systemu Windows), okno produktowe, wtyczkę internetową i wszystko, co wskazuje stan ochrony. Zamiast tradycyjnej litery K jest teraz ikona tarczy, której kolor zmienia się w zależności od statusu. Jeśli wszystko jest dobrze, ikona jest zielona. Jeśli coś będzie wymagać Twojej uwagi — na przykład program ma przestarzałe bazy danych — stanie się czerwona.

Zmiany, zmiany, zmiany

Wspomniane tu nowości to tylko czubek góry lodowej — jest ich znacznie więcej i nie sposób ująć je w jednym poście. Poprawiliśmy wygląd, funkcje portalu internetowego My Kaspersky, Menedżer haseł i moduł Aktualizacja oprogramowania… Wszystko jest teraz jeszcze lepsze, szybsze, lepiej zintegrowane i łatwiejsze w użyciu.